Naposledy pridané - Aktuálne informácie
Dedenie majetku na Slovensku a model zvereneckých fondov v ČR
10.12.2024
Martin Laurinc
Právny stav k: 2.12.2024
Dedenie predstavuje univerzálny spôsob prechodu majetku v prípade smrti fyzickej osoby na jej právnych nástupcov, teda dedičov. Dedičia vstupujú do majetkových práv poručiteľa a v dôsledku dedenia dochádza v oblasti majetkových vzťahov k zmene subjektu vlastníckeho práva. Dedením sa v objektívnom zmysle rozumie súhrn všetkých právnych noriem upravujúcich prechod práv a povinností zomrelého na jeho právnych nástupcov. Úprava inštitútu dedenia sa nachádza v §460 zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník (ďalej len „Občiansky zákonník“).
Základným zásadami dedičského práva sú
a) zásada univerzálnej sukcesie,
b) zásada nadobudnutia dedičstva okamihom smrti poručiteľa,
c) zásada testamentárnej voľnosti,
d) zásada rodinnej dedičskej postupnosti,
e) zásada prirastania uvoľnených dedičských podielov.
Akt o umelej inteligencii a jeho účinky na území SR
2.12.2024
Monika Grichová
Dňa 12.07.2024 bolo v Úradnom vestníku EÚ publikované Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa stanovujú harmonizované pravidlá v oblasti umelej inteligencie, známe ako Akt o umelej inteligencii (AI act). Akt je významným právnym predpisom Európskej únie, ktorý sa zameriava na reguláciu vývoja, uvádzania na trh a používania systémov umelej inteligencie v rámci EÚ a predstavuje prvý komplexný právny rámec pre reguláciu umelej inteligencie v Európskej únii, teda záväzným je aj v Slovenskej republike.
Právo prírodného liečiteľstva a jeho dopad na práva spotrebiteľa
2.12.2024
Monika Grichová
Prírodné liečiteľstvo, často označované aj ako alternatívna alebo komplementárna medicína, zahŕňa širokú škálu metód a postupov, ktoré využívajú prírodné zdroje a tradičné poznatky na podporu zdravia. Táto oblasť získava na popularite najmä v kontexte zvyšujúceho sa dopytu po holistickom prístupe k zdraviu. Súčasne však vyvoláva právne otázky, predovšetkým z pohľadu ochrany spotrebiteľov. Článok sa zameriava na legislatívny rámec prírodného liečiteľstva a jeho vplyv na práva spotrebiteľov, pričom identifikuje výzvy v regulácii tejto oblasti.
Právny stav k: 26.11.2023
Právo klienta nechať sa liečiť alternatívnou medicínou vychádza z čl. 2 ods. 3 Ústavy Slovenskej republiky, v zmysle ktorého každý môže konať, čo nie je zákonom zakázané a nikoho nemožno nútiť, aby konal niečo, čo zákon neukladá.
ESĽP_Právo osoby narodenej z umelého oplodnenia na informácie o darcovi spermií
27.11.2024
Monika Grichová